Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe nie jest rozrzutne w metrażu. Średniej wielkości mieszkania mają od 50 do 60 metrów kwadratowych. Projektanci bardzo się starają, aby wydzielić z takiej powierzchni jak najbardziej funkcjonalny układ pomieszczeń. Często musi się to  dziać kosztem przedpokoju, który otrzymuje symboliczną powierzchnię. Właściciele często zadają sobie wówczas pytanie, co mają zrobić ze swoimi butami. Przechowywanie butów na korytarzu jest najczęściej niemożliwe. Należy zatem znaleźć im miejsce w mieszkaniu. Właśnie wtedy z pomocą przychodzi szafka na buty.

Do czego służą szafki na buty i w jakich rodzajach występują?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to szafka do przechowywania obuwia. W szafce można zmieścić niemal każdy rodzaj butów: od klapek i sandałów, poprzez buty sportowe i pół buty, aż po zimowe kozaki i trapery. Konstrukcja szafek jest tak pomyślana, aby można w ich wnętrzu zmieścić jak najwięcej par butów, a jednocześnie zapewniać im dobrą ochronę. Między innymi tak często można spotkać stojące szafki na buty z uchylnymi szufladami. Są one wyposażone w specjalne półki, do środka których wkłada się obuwie.

Szafka na buty do małego mieszkania ma zwykle kompaktowe rozmiary i może występować w dwóch wariantach: wyłącznie jak półka na buty (stojąca lub wisząca) oraz jako szafka na buty z siedziskiem. Szczególnie ta druga opcja cieszy się dużą sympatią klientów, okazując się nie tylko wygodna w użytkowaniu, ale również stylowo wyglądająca. Siedzisko w takiej szafce jest wykorzystywane głównie w czasie zakładania i zdejmowania obuwia. Niektóre rodzaje butów są naprawdę trudne do założenia na stopę. Robienie tego w pozycji stojącej, często może skończyć się utratą równowagi i bolesnym upadkiem. Zakładanie butów siedząc na specjalnej półce, jest nie tylko łatwiejsze i wygodniejsze, ale przede wszystkim bezpieczne. Szafka na buty z siedziskiem jest również wskazana, jeśli w rodzinie są małe dzieci. Konieczność wiązania im sznurowadeł lub pomoc w ubieraniu butów będzie łatwiejsza, kiedy dziecko wygodnie i stabilnie siedzi.

Wymiary półki z siedziskiem mogą być standardowe – najczęściej 50 x 80 cm lub można taką półkę zamówić na indywidualny wymiar. Wówczas łatwiej wykorzystać dostępną w przedpokoju przestrzeń, zwłaszcza jeśli występują w nim wnęki. Szafka na buty z siedziskiem może wówczas szczelnie ją wypełniać. Warto również wspomnieć o tym, że wszystkie szafki na buty produkowane są z materiałów odpornych na działanie wilgoci. Pozwala to długo i bezproblemowo użytkować meble do przedpokoju, nie martwiąc się tym, że pod wpływem wody zaczną pęcznieć, deformować się lub tracić swój oryginalny kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *