Meble w mieszkaniu narażone są na stopniowe zużycie. Zależnie od intensywności eksploatacji i solidności wykonania, mogą nam służyć przez krótszy lub dłuższy czas. Musimy jednak wiedzieć że również i my mamy pewne możliwości, aby zwiększyć ich trwałość. Jak tego dokonać? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, na przykładzie ławeczki z szafką na buty.

Mebel do przechowywania obuwia i siedzenia

Właśnie w taki sposób możemy zdefiniować ławeczkę. Ławka z półką na buty występuje w niemal każdy domu. Spełnia w nim dwie funkcje.

  1. Miejsce do siedzenia – ubieranie i zdejmowanie obuwia jest znacznie łatwiejsze w pozycji siedzące. Minimalizujemy wówczas ryzyko upadku, skręcenia kostki czy innych wypadków. Ławeczka z półką na buty doceniana również jest przez rodziców. To na niej mogą usiąść dzieci i cierpliwie czekać, aż mama lub tata zasznuruje im buty. Dla rodziców jest to o tyle wygodniejsze, że nie muszą stresować się ryzykiem upadku swojego dziecka lub nagłą utratą równowagi.
  2. Miejsce na buty – dorosły człowiek posiada przeciętnie 3 do 4 par obuwia. Są również osoby, które mają ich zdecydowanie więcej. Jeżeli i ty do nich należysz, musisz sobie zdawać sprawę z konieczności ich umiejętnego przechowywania. Obuwie schowane w szafkach zużywa się znacznie wolniej.

Jak ławka z siedziskiem do przedpokoju chroni twoje buty?

Znajdująca się w tym meblu półka przeznaczona jest do przechowywania obuwia.

  • zabezpiecza buty przed zakurzeniem,
  • chroni obuwie przed promieniami UV,
  • nie dopuszcza do pogryzienia butów przez psa lub kota,
  • nie daje dzieciom szansy zabawy obuwiem,
  • minimalizuje ryzyko ich przypadkowego zdeptania.

Wszystkie powyższe fakty przemawiają za tym, aby buty były przechowywane w szafce. Pytanie teraz jak o nią dbać?

Ławeczka z półką na buty – jak czyścić siedzisko

Zabrudzone tapicerowane siedzisko należy wyprać. Można to robić ręcznie, jeśli obicie nie jest zdejmowane. W wielu przypadkach natomiast ławka z szafką na buty i siedziskiem ma ściągane obicie. Wówczas można je włożyć do pralki i wyprać zgodnie z instrukcją producenta. Następnie po wysuszeniu wystarczy ją ponownie założyć.

Elementy drewniane i drewnopodobne

Są one zabezpieczone specjalną okleiną, odporną na działanie wody. Można je zatem czyścić wilgotną szmatką. Jeżeli ławka z siedziskiem do przedpokoju jest wykonana z drewna, które zostało dobrze zaimpregnowane lub lakierowane, nie ma potrzeby dalszego pielęgnowania powłoki. Jednak w przypadku zauważenia uszkodzeń na niej, mebel należy poddać gruntownej renowacji. Wszystko po to, aby nie dopuścić do tego żeby woda zaczęła penetrować drewno, prowadząc do jego odkształcenia.

Okucia i zawiasy

Zasadniczo każda ławka z półką na buty wyposażona w drzwiczki, posiada stalowe zawiasy. Nie wymagają one dalszej regulacji i konserwacji, pod warunkiem należytego użytkowania mebla. Jeśli jednak będziemy do wnętrza szafki wkładać mocno zanieczyszczone buty, pomiędzy stalowe elementy może dostawać się kurz i ziarenka piasku. Prowadzi to do zacierania elementów. By zawiasy w dalszym ciągu pracowały lekko i płynnie, trzeba je oczyścić, a następnie nasmarować przy pomocy maszynowego smaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *